شماره مقرره : 4/95/19288/ش

عنوان مصوبه/قانون : بهره‌گیری از ظرفیت‌های وقف و ترویج آن در خدمت‌رسانی به زائران و مجاوران امام رضا (علیه السلام) در شهرداری مشهد مقدس-4/95/19288/ش

تاریخ تصویب : 1395/10/29

تاریخ اجرا : 1395/10/29تاریخ تصویب : 1395/10/29

تاریخ اجرا : 1395/10/29

عنوان : بهره‌گیری از ظرفیت‌های وقف و ترویج آن در خدمت‌رسانی به زائران و مجاوران امام رضا (علیه السلام) در شهرداری مشهد مقدس-4/95/19288/ش

شماره مقرره : 4/95/19288/ش


جناب آقای مرتضوی

شهردار محترم مشهد مقدس

موضوع: بهره‌گیری از ظرفیت‌های وقف و ترویج آن در خدمت‌رسانی به زائران و مجاوران امام رضا (علیه السلام) در شهرداری مشهد مقدس

سلام علیکم

با احترام،‌طرح شماره 4/95/9528/ش مورخ 95/05/30 در خصوص ظرفیت و فرهنگ وقف در خدمت‌رسانی به زائران و مجاوران امام رضا (ع) در شهرداری مشهد در جلسه علنی مورخ 95/10/28 شورای اسلامی شهر مشهد مقدس مطرح شد و به شرح زیر به تصویب رسید.

ماده واحده: شهرداری مشهد مقدس مکلف است به منظور بهره‌گیری از ظرفیت‌های وقف و ترویج آن، متناسب با نیازهای روز جامعه و جهت ‌دادن به نیات خیرخواهانه واقفان در خدمت رسانی به زائران و مجاوران حضرت ثامن الحجج (علیه‌السلام) و رفع نیازهای شهری در حوزه‌های خدمات شهری، عمرانی، حمل و نقل، فرهنگی و اجتماعی، نسبت به شناسایی زمینه‌های همکاری، نحوه جذب واقفان و انجام تبلیغات مناسب در زمینه‌های وقف انتفاع و منفعت اقدام نماید.

تبصره 1) شهرداری مشهد مقدس می‌بایست رایزنی‌های لازم به منظور قرارگرفتن زمینه‌های شناسایی شده در فهرست موضوعات وقف، تسریع در جذب واقفان و تسهیل در امور وقف را، با اداره کل اوقاف استان خراسان رضوی و آستان قدس رضوی معمول نماید.

تبصره 2) شهرداری مشهد مقدس موظف است زمینه‌های تسهیل در فرآیند وقف، نظیر وقف سهام، اوراق وقف، صندوق وقف و موارد مشابه را شناسایی و نسبت به ایجاد مکانیزم و کارکردهای متناسب با آن اقدام نماید.

تبصره 3) شهرداری مشهد مقدس می‌تواند به منظور شناسایی زمینه‌های متنوع وقف، نسبت به برگزاری همایش‌های مرتبط و همچنین نکوداشت واقفان اقدام نماید.

تبصره 4) شهرداری مشهد مقدس می‌بایست سطوح همکاری و بهره‌گیری از توان تشکل‌های مردمی را در زمینه‌های اطلاع‌رسانی، اعتمادسازی و آموزش وقف فراهم نماید.

تبصره5 ) شهرداری مشهد مقدس می‌بایست نسبت به تشکیل هیات امنایی متشکل از علماء و اندیشمندان، به منظور نظارت عمومی بر صحت عملکرد شهرداری در موقوفات مورد نظر، اقدام نماید.

1- شهرداری مشهد مقدس می‌بایست آیین‌نامه بهره‌گیری از ظرفیت‌های وقف و ترویج آن را تهیه و حداکثر تا پایان سال جاری (1395) برای تصویب به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس ارسال نماید.

2- شهرداری مشهد مقدس موظف است به منظور جلب مشارکت واقفان، متناسب با ظرفیت‌های موجود وقف در شهر مشهد، نسبت به اعطای تسهیلات و مشوق‌های لازم از قبیل معافیت صد در صدی هزینه‌های پروانه، تخفیف در هزینه‌های ساخت و سایر موارد دیگر اقدام نماید.

تبصره) شهرداری مشهد مقدس می‌بایست شیوه‌نامه اعطای تسهیلات و مشوق‌های بند 2 این مصوبه را تا پایان سال جاری (1395)، جهت تصویب به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس ارسال نماید..

3- شهرداری مشهد مقدس می‌بایست در قالب برنامه‌‌های میان مدت، نیازها و اولویت‌های خود در استفاده از وقف و میزان تمایل مشارکت مردمی در این امور را به منظور استفاده مناسب از ظرفیت‌های وقف و برنامه‌ریزی دقیق دراین امور، بروزرسانی نماید.

بدیهی است این مصوبه با رعایت قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور لازم الاجراست.(6) 153

رونوشت :

1. جناب آقای دکتر قاضی‌زاده نماینده محترم مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی برای استحضار

2. محمدکمال سرویها

رییس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس

رئیس محترم شورای اسلامی استان خراسان رضوی برای استحضار

3. رئیس محترم شورای اسلامی شهرستان مشهد برای استحضار

4. معاون استاندار و فرماندار محترم شهرستان مشهد برای استحضار

5. اعضای محترم شورای اسلامی شهر مشهد برای استحضار

6. رئیس محترم کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و امور اداری برای استحضار

7. رئیس محترم کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و زیارت برای استحضار

8. مشاور عالی و رئیس محترم حوزه ریاست شورای اسلامی شهر مشهد مقدس برای آگاهی

9. رئیس محترم مرکز پژوهشهای شورای اسلامی شهر مشهد مقدس برای آگاهی

10. مدیر محترم حسابرسی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس برای آگاهی

11. مدیر محترم تدوین و پیگیری اجرای مصوبات شورای اسلامی شهر مشهد مقدس برای آگاهی

12. مدیر محترم نظارت عالیه و ارزیابی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس برای آگاهی

13. مدیر محترم روابط عمومی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس برای آگاهی

کلمات کلیدی (موضوع عمومی)

کلمات کلیدی : تبلیغات تخفیف مشارکت معافیت نظارت نماینده وقف

حوزه های مرتبط

حوزه های مرتبط : شورا مدیریت گردشگری و امور زایرین

برگشت به لیست قوانین