نسخه آزمایشی
پایگاه جامع مصوبات و قوانین شهرداری مشهد

مديريت امور شوراي اسلامي شهر و شهرداري مشهد مقدس

تاریخ تصویب : 1397/03/08

تاریخ اجرا :

عنوان : اصلاح ضوابط ارتفاع ساختمان ها در کاربری های مختلف

شماره مصوبه : 5/97/3700/ش

ارسال پیشنهاد و امتیاز دهی به سامانه

شماره مصوبه/قانون : 5/97/3700/ش

عنوان مصوبه/قانون : اصلاح ضوابط ارتفاع ساختمان ها در کاربری های مختلف

تاریخ تصویب : 1397/03/08

تاریخ اجرا :


جناب آقای مهندس تقی زاده خامسی
شهردار محترم مشهد مقدس
موضوع: اصلاح ضوابط ارتفاع ساختمان‌ها در کاربری‌های مختلف
سلام عليكم        
     با احترام،‌لایحه شماره 21/22369 مورخ 1397/02/13 با موضوع اصلاح ضوابط ارتفاع ساختمان‌ها در کاربری‌های مختلف، در جلسه علنی مورخ 97/03/07 شورای اسلامی شهر مشهد مقدس مطرح شد و به شرح زیر به تصویب رسید.

ماده واحده: به شهرداري مشهد مقدس اجازه داده می‌شود در راستای ایجاد وحدت رویه و یکپارچه‌سازی ضوابط مندرج در طرح‌های تفصیلی متعدد شهر مشهد مقدس، در فرایند صدور گواهی‌های ساختمانی، ضوابط ارتفاع مجاز ساختمان‌ها با كاربري فرهنگي، ورزشي و ساير كاربري‌هايي كه داراي سازمان متولي باشند، همچنين لابي مجتمع‌هاي اقامتي و مسكوني را به شرح زیر اعمال نماید:
1- ارتفاع ساختمان در هر طبقه در كاربري‌هاي فرهنگي، ورزشي، بهداشتي حداكثر 4.5 متر تعیین می‌شود.
تبصره: برای ارتفاع بیشتر از 4.5 متر، در صورت ارائه تاييديه از اداره يا سازمان مربوطه توسط متقاضی در زمان صدور پروانه ساختمانی و با رعايت استانداردهاي لازم و رعایت مقررات مربوط، تا حد مورد تاييد مراجع و متولي مربوطه قابل قبول مي‌باشد.
2- ارتفاع لابي اقامتي و مسكوني كه لازمه فعاليت و كيفيت اين نوع فضاها مي‌باشد، در گروه ساختماني «ج» حداكثر 4 متر و در گروه ساختماني «د» و ساختمان‌هاي بلند مرتبه حداكثر 6 متر تعیین می‌شود.
3- ارتفاع تجاري در مقياس محله، ناحيه و شهري در مجموع طبقات همكف و اول به ترتيب 8.5 و 10 و 12 متر و در طبقات بالاتر 4 متر، در مجوزهای صادر از سوی شهرداری تعيين مي‌شود.
تبصره- به منظور حمايت از سرمايه‌گذاري براي پروژه‌هاي كلان‌مقياس و فرا شهري، ارتفاع مجاز اين ساختمان‌ها با توجه به ضرورت و اهميت ساختمان‌ها و محاسبات سازه‌اي، بصورت موردی در كارگروهي متشكل از معاون شهرسازي و معماری، معاون مالی و پشتیبانی و معاون اقتصادي و رييس سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌ها، تعیین و پس از تأیید کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، اجرایی خواهد ‌شد.
4- كليه ارتفاع‌هاي اعلام شده در اين مصوبه با احتساب ضخامت سقف و تأسيسات (سقف كاذب) و به صورت کف طبقه تا كف طبقه بالا، تعیین شده است.
تبصره 1- در كليه ساختمان‌ها با هر كاربري، ساير ضوابط و مقررات شهرسازي اعم از عقب‌‌نشيني جانبي در ارتفاع تحت زاويه 45 درجه و از محور (محدويت ارتفاعي) بر مبناي ارتفاع كل ساختمان و ضوابط مربوطه در طرح‌هاي تفصيلي اعمال مي‌شود.
تبصره2- ارتفاع، تابع كاربري مورد استفاده مي‌باشد. بنابراين در ساختمان‌هايي با كاربري‌متعدد، هر كاربري، تابع ضوابط ارتفاع تعیین شده برای همان کاربری در اين مصوبه مي‌باشد.
تبصره3- در املاکی که از آنها به صورت تجاری بهره‌برداری می‌شود، در صورتی که کاربری مصوب ملک غیر تجاری باشد، در خصوص تعیین مقیاس پروژه، تراکم اعطایی ملاک عمل می‌باشد.
تبصره4- ارتفاع زيرزمين در تمامي كاربري‌ها، مشابه ارتفاع طبقات بالاتر از اول در همان كاربري اعمال مي‌شود.
تبصره5- ارتفاع كل ساختمان ( از کف پایین ترین طبقه ) در اجرا نبايد از ارتفاع مجاز تعريف شده در اين مصوبه بیشتر شود، در غیر اینصورت مازاد ارتفاع به عنوان تخلف تلقی گردیده و به کمیسیون ماده 100 ارسال تا نسبت به صدور رأی مقتضی اقدام شود.
5- شهرداری مشهد مقدس مکلف است در جهت تعیین جزئيات خط آسمان و تعريف هر كاربري تمامي ضوابط و مقررات از جمله ارتفاع هر كاربري را ازطریق مشاورين طرح تفصيلي تعيين و به تصويب مراجع ذيصلاح برسانند.
 تبصره- با تصويب و ابلاغ طرح‌هاي تفصيلي و تعيين ضوابط و مقررات مربوط به ارتفاع ساختمان‌ها در طرح‌های یاد شده بعد از ابلاغ قانونی اين مصوبه، مصوبه شورای اسلامی شهر برای محدوده های ملاک عمل هر طرح ابلاغی لغو می‌شود.
 بديهي است اين مصوبه با رعايت قانون تشكيلات، وظايف و انتخابات شوراهاي اسلامي كشور و انتخاب شهرداران لازم الاجراست. 25 (4)

محمد رضا حیدری
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس

چارت قوانین مرتبط

(جهت مشاهده جزئیات هر آیتم بر روی آن دابل کلیک نمائید)


گراف قوانین مرتبط

(جهت مشاهده جزئیات هر آیتم بر روی آن دابل کلیک نمائید)برگشت به لیست قوانین