در حال تکمیل

شماره مقرره : 5/97/16389/ش

عنوان مصوبه/قانون : مدیریت مصرف آب، جداسازی و بازچرخانی فاضلاب خاکستری در ساختمان ها

تاریخ تصویب : 1397/09/27

تاریخ اجرا :تاریخ تصویب : 1397/09/27

تاریخ اجرا :

عنوان : مدیریت مصرف آب، جداسازی و بازچرخانی فاضلاب خاکستری در ساختمان ها

شماره مقرره : 5/97/16389/ش


مصوبه شماره 5/98/10255/ش- 98/06/05، در ارتباط با این مصوبه است.

جناب آقای کلائی

شهردار محترم مشهد مقدس

موضوع: مدیریت مصرف آب، جداسازی و بازچرخانی فاضلاب خاکستری در ساختمان‌ها

سلام عليكم                                                                               

     با احترام، لایحه شماره 1475053/21 مورخ 1397/08/01 با موضوع مدیریت مصرف آب، جداسازی و بازچرخانی فاضلاب خاکستری در ساختمانها، در جلسه علنی مورخ 97/09/26 شورای اسلامی شهر مشهد مقدس مطرح شد به شرح زیر به تصویب رسید.   

ماده واحده: مستند به ردیف 2 بند 8 سياست‌هاي كلي اصلاح الگوي مصرف ابلاغی مقام معظم رهبري(مدظله)، مفاد ماده 2 قانون توسعه و بهينه‌سازي آب شرب شهري و روستايي در كشور و ماده 6 آیين‌نامه اجرايي مواد 2 و 3 قانون مذکور و به منظور كاهش اتكا به منابع آب‌زيرزميني و ايجاد زيرساخت لازم برای پشتيباني و تامين آب مورد نياز باغ بام‌ها و فضاي سبز ساختمان‌هاي شهري، شهرداری مشهد مقدس نسبت به مديريت مصرف آب، جداسازي و بازچرخاني آب خاكستري در ساختمان‌ها با رعایت بندهای زیر اقدام نماید.

1- شهرداري مشهد مقدس مکلف است، با تشکیل کارگروهی متشکل از دستگاه‌های مرتبط (از جمله اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضـوی، شرکت آب و فاضـلاب مشهد، سازمان نظام مهندسی سـاختمان خراسان رضوی و ...)، اقدامات لازم را نسبت به پیگیری عملیاتی شدن ماده 6 آیين‌نامه اجرايي مواد 2 و 3 قانون توسعه و بهينه‌سازي آب شرب شهري و روستايي در كشور معمول نمايد.

2- شهرداري مشهد مقدس مکلف است، از تاریخ ابلاغ قانونی این مصوبه، تمامی ساختمان‌هاي گروه (د) و هتل‌ها، بیمارستان‌ها، ساختمان‌های دولتی، ادارات، دانشگاه‌ها، سایر مراکز آموزشی، مجموعه‌های اقامتی و مجموعه‌های تجاری را در زمان صدور پروانه‌هاي ساختماني ملزم به رعايت جداسازي آب خاكستري نمايد.

 تبصره 1- شهرداري مشهد مقدس مکلف است، با همكاري نظام مهندسي ساختمان خراسان رضوی و شركت آب و فاضلاب مشهد، حداکثر ظرف مدت 3 ماه، نسبت به تهیه الزامات و آیين‌نامه‌هاي اجرايي جداسازي و بازچرخانی آب خاكستري اقدام نمايد.

 تبصره 2- شهرداری مشهد مقدس مکلف است، نسبت به ارائه گزارش عملکرد شش‌ماهه بند 2 این مصوبه اقدام و در صورت نیاز، پیشنهادهای خود را درخصوص سایر گروه‌های ساختمانی، برای تصویب، به شورای اسلامی شهر ارایه نماید.

3 - شهرداری مشهد مقدس مکلف است، با همکاری شرکت آب و فاضلاب مشهد و نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی، نسبت به پیش بینی ضمانت اجرایی لازم برای نصب لوازم کاهنده مصرف آب، برای کلیه سازندگان ساختمان، در زمان دریافت پروانه ساختمانی و صدور پایانکار، اقدام نماید.

تبصره 1- شرکت آب و فاضلاب مشهد مکلف است، مشترکین پرمصرف با کاربری خانگی و غیر خانگی را، ملزم به نصب تجهیزات کاهنده و بهبود دهنده مصرف آب نماید.

تبصره 2- شرکت آب و فاضلاب مشهد، می‌بایست خصوصیات و مشخصات لوازم کاهنده مصرف آب را به طور کامل و شفاف به کارگروه بند 1 این مصوبه ارائه و تأییدیه‌های لازم را در این خصوص اخذ نماید.

4- سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی مکلف است، موضوع نصب تجهیزات کاهنده مصرف (موضوع تبصره 2 بند 3 این مصوبه) و بازچرخانی آب خاکستری را در طراحی و تدوین چک‌لیست‌های خود، مد نظر قرار داده و در زمان نظارت بر ساخت ساختمان‌ها، کنترل‌های لازم را به نحوی اعمال نماید، که در زمان صدور گواهی پایانکار ساختمانی، از انجام اقدامات مذکور در ساختمان اطمینان حاصل شده باشد.

5- شرکت آب و فاضلاب مشهد مقدس مکلف است، وفق تبصره 1 ماده 7 آیین‌نامه اجرایی مواد 2 و 3 قانون توسعه و بهینه‌سازی آب شرب شهری و روستایی، نسبت به اعمال تخفیف 20 درصدی کارمزد دفع فاضلاب برای مالکان واحدهای مسکونی كه پس از دریافت تایيديه از شهرداری مشهد (سازمان پارك‌ها و فضای سبز)، از طریق بازچرخاني آب خاكستري ساختمان، فضاي سبز داخل، باغ بام يا فضاي سبز معابر فرعي منزل خود را آبياري مي‌کنند، اقدام نماید.

تبصره - در صورتی که در کنترل‌های دوره‌ای شرکت آب و فاضلاب مشهد مشخص شود، تاسیسات بازچرخانی یا جمع‌آوری آب، کارایی و استاندارد لازم را نداشته یا اینکه از مدار بهره‌برداری خارج شده‌است، تخفیفات مذکور برای اینگونه املاک تا زمان اصلاح و بازگشت به مدار، قطع می‌شود.

6 - به شهرداري مشهد مقدس اجازه داده می‌شود، مستند به بند 10 ماده 55 قانون شهرداری، برای مالکان املاک مسکونی موجود، كه از طریق بازچرخاني آب خاكستري ساختمان، فضاي سبز داخل، باغ بام يا فضاي سبز معابر فرعي، منزل خود را آبياري نموده‌اند، پس از دریافت تأیيديه از شهرداری مشهد مقدس (سازمان پارك‌ها و فضای سبز)، برای هر ملک مسکونی مزبور، تا سقف مبلغ 50 ميليون ريال هدیه پس از کسر بدهی ملک اعطا نمايد. اعتبار این موضوع می‌بایست در بودجه‌های سنواتی‌های شهرداری پیش بینی شود.

7- شهرداری مشهد مکلف است، با هماهنگی و همکاری کلیه دستگاههای ذیربط (موضوع بند 1 این مصوبه)، اقدامات لازم را نسبت به اطلاع‌رسانی عمومی به شهروندان و آشنایی مردم با مزیت‌های انجام این کار معمول و گزارش آن را به صورت 6 ماهه، به شورای اسلامی شهر ارائه نماید.

 

 

 

بدیهي است اين مصوبه با رعايت قانون تشكيلات، وظايف و انتخابات شوراهاي اسلامي كشور و انتخاب شهرداران لازم الاجراست.44(6)

 

محمد رضا حیدری

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس


کلمات کلیدی (موضوع عمومی)

کلمات کلیدی : آب و فاضلاب بهینه سازی

حوزه های مرتبط

حوزه های مرتبط : سازمان پارک ها و فضای سبز

برگشت به لیست قوانین