تاریخ تصویب : 1397/10/01

تاریخ اجرا :

عنوان : آیین‌نامه حمایت‌های نقدی و غیر نقدی شهرداری مشهد مقدس

شماره مصوبه : 5/97/16556/ش


شماره مصوبه/قانون : 5/97/16556/ش

عنوان مصوبه/قانون : آیین‌نامه حمایت‌های نقدی و غیر نقدی شهرداری مشهد مقدس

تاریخ تصویب : 1397/10/01

تاریخ اجرا :


ماده 1- مقدمه

مستند به بند 9 ماده 80 قانون اصلاح موادی از قتنون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران و دستورالعمل نحوه هزینه کرد موارد 16 و 17 بودجه شهرداری ابلاغی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور همچنین در راستای اجرای تبصره ۸ مصوبه شماره 5/96/21756/ش مورخ 96/12/15 شورای اسلامی شهر (موضوع بودجه سال 1397 شهرداری مشهد)، شهرداری مشهد مقدس با عنایت به لزوم اصلاح و بازنگری رویه‌ها و فرآیندها و به هنگام‌سازی اصول و ضوابط موجود و با درک ضرورت ایجاد وحدت رویه و انضباط‌ بخشی به اعطای کمک‌ها و تشویقات نقدی و غیر نقدی و بخشودگی بدهی اشخاص حقیقی و حقوقی، «آیین‌نامه حمایت‌های نقدی و غیر نقدی شهرداری مشهد مقدس» را تهیه و ارائه نموده است.

ماده 2- اهداف

2-1-       ایجاد وحدت رویه‌ در اعطای کمک، تشویق یا حمایت نقدی و غیر نقدی از اقشار آسیب‌پذیر، اشخاص حقیقی و حقوقی، مفاخر، نخبگان و افتخارآفرینان شهر

2-2-       حفظ عزت‌نفس محرومان و ارزش نهادن به کرامت انسانی.

2-3-       هم‌افزایی و مشارکت با نهادهای متولی از جمله کمیته امداد امام خمینی (ره)، بهزیستی، مجموعه‌های عام‌المنفعه، امداد آستان قدس رضوی و خیریه‌های سطح شهر.

ماده 3- دامنه ﻛﺎرﺑﺮد و مسئولیت‌ها

3-1-دامنه کاربرد این آیین‌نامه، انواع کمک‌ و حمایت‌ نقدی و غیرنقدی، تشویق های و بخشودگی بدهی‌های اقشار آسیب‌پذير، اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی را شامل می گردد.

3-2-مشارکت با موسسات، مجموعه های فرهنگی، سازمان ها و نهادهای دولتی در ارتباط با مباحث فرهنگی، اجتماعی، هنری و ورزشی که بر اساس آلبوم بودجه مصوب و دستورالعمل های مجزای مربوط دارای اعتبار می باشند، مشمول این آیین نامه نمی باشند.

3-3-مسئولیت‌های آیین‌نامه به شرح زیر است.

3-2-1-                 شهردار؛ متولی حمایت از اشخاص حقوقی و مفاخر، نخبگان و افتخارآفرینان شهر و اقشار آسیب‌پذیر در سقف تعیین‌شده می‌باشد.

3-2-2-                 کمیته اقشار آسیب‌پذیر؛ کمیته‌ای بین‌حوزه‌ای است که به منظور هماهنگی، سازمان‌دهی و مدیریت تعاملات موضوعی و درخواست‌ها و پاسخ به نیاز اقشار آسیب‌پذیر با عضویت 3 رکن شامل نماینده شهردار، نماینده سازمان اجتماعی فرهنگی و دبیر کمیته تشکیل می‌شود و مسئول حمایت از اقشار آسیب‌پذیر (ردیف الف بند 5-1-1) مشهد می‌باشد.

تبصره 1- دبیر کمیته اقشار آسیب‌پذیر مسئولیت هماهنگی جلسات و اجرای مصوبات کمیته را به عهده دارد و دارای حق رأی در جلسات است. حکم وی توسط شهردار ابلاغ می‌گردد.

تبصره 2- مصوبات کمیته اقشار آسیب‌پذیر باید به تایید تمام اعضاء برسد و پس از تایید لازم الاجرا می باشد.

3-2-3-                 کمیته منابع انسانی؛ که به منظور هماهنگی و مدیریت موضوعات منابع انسانی شهرداری، تشکیل شده و در ستاد شهرداری مستقر است، مسئولیت مددکاری منابع انسانی (کارکنان، کارگران و بازنشستگان) شهرداری را به عهده دارد.

3-2-4-                 کمیته‌های نظارتی مناطق شورای اسلامی شهر مشهد؛ که بر اساس فصل یازدهم آیین‌نامه داخلی شورای اسلامی شهر مشهد تشکیل شده‌اند، به همراه مدیر منطقه، مسئولیت بررسی موارد خاص بدهی مودیان نیازمند منطقه خود به شهرداری تا سقف مجاز و ارائه پیشنهاد به شهردار جهت بخشودگی، تقسیط و استمهال بدهی مؤدیان را بر عهده‌ دارند.

ماده 4- تعاریف و اختصارات

4-1-            اقشار آسیب‌پذیر: به آن گروه از افراد جامعه اشاره دارد که بضاعت مالی کمی دارند و در برابر دگرگونی‌های اقتصادی امنیت ندارند.

4-2-            بازدید میدانی: تحقیقاتی که برای یافتن و اثبات چیزی انجام می‌گیرد.

4-3-            مؤدیان نیازمند: مؤدیانی که بر اساس بازدید میدانی یا بررسی اوراق درآمدی، عدم توانایی در پرداخت تمام یا بخشی از بدهی آن‌ها به شهرداری مشخص ‌شده است.

4-4-            در راه مانده (ابن سبیل): مسافرانی که به دلیل بروز شرایطی خاص (دزدی مدارک، بیماری، هزینه‌های بالا و ...) توانایی برگشت به شهر خود را ندارند.

4-5-            مطالبات شهرداری: مطالباتی که از محل کلیه عوارض و بهای خدمات، برای شهروندان بدهی‌ ایجاد کرده است.

4-6-            کمک: پرداخت میزان مشخصی وجه نقد یا ارائه خدمات به افراد.

4-7-            تسهیلات: ایجاد شرایطی برای سهولت در پرداخت تمام یا بخشی از بدهی مؤدیان.

4-8-            تعليق: معلق کردن پرداخت بدهی‌ها برای مدت‌ زمان خاص.

4-9-            استمهال: مهلت دادن برای شروع پرداخت بدهی مؤدیان به شهرداری.

4-10-         هبه: بخشیدن میزان مشخصی وجه نقد آنی بدون بازدید و بررسی میدانی

4-11-         مساعدت مالی: کمک مالی به اقشار آسیب‌پذیر بالاتر از سقف هبه پس از بررسی و با تصویب کمیته.

4-12-              نصاب معاملات: ارقامی که بر اساس آیین‌نامه مالی و معاملاتی شهرداری‌ها و با ابلاغ سالانه توسط هیئت وزیران در سه سطح معاملات جزء، معاملات متوسط و معاملات کلان تعیین می‌گردند.

ماده 5- شرح روش

5-1-       مشمولان: شامل اشخاص حقیقی و حقوقی به شرح ذیل می‌باشد:

5-1-1-                 اشخاص حقیقی شامل:

الف- اقشار آسیب‌پذیر

1-      افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) (معلولان، زنان سرپرست خانواده، سالمندان و ازکارافتادگان)

2-      افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی

3-      زائران و مسافران درراه مانده (ابن سبیل)

4-      بیماران نیازمند، صعب‌العلاج و بیماران دارای شرایط خاص

5-      آسیب‌دیدگان حوادث غیرمترقبه و بلایای طبیعی

6-      آسیب‌دیدگان اجتماعی

7-      کارکنان، کارگران و بازنشستگان شهرداری مشهد

8-      سایر اشخاص با تصویب کمیته اقشار آسیب‌پذیر

تبصره 1- افراد مندرج در ردیف (الف) الزاماً آسیب‌پذیر تلقی نشده و در صورت مراجعه به شهرداری و احراز نیازمند بودن آنها مشمول برخورداری از حمایت‌ها و کمک‌های مندرج در این آیین‌نامه می‌گردند.

تبصره 2- خانواده معزز شهدا و جانبازان انقلاب، دفاع مقدس و مدافع حرم در صورت احراز نیازمند بودن و فراهم نبودن امکان بخشودگی‌های مطالبات شهرداری به آنان و عدم استفاده از مزایای مشابه سایر مصوبات موضوعی شورای اسلامی شهر مشهد، مشمول استفاده از کمک‌های پیش‌بینی شده در این آیین‌نامه خواهند بود.

ب- مفاخر، نخبگان و افتخارآفرینان شهر که بنا به تشخیص شهردار در دو دسته زیر تعریف می شود:

1-      مفاخر، هنرمندان، نخبگان، پژوهشگران، مبتکران و مخترعان: به افرادی اطلاق می شود که با بهره مندی از هوش، خلاقیت و درحیطه تخصص خود در تولید علم، دانش، هنر و فناوری، فعالیت چشم گیر و موثری در سطح ملی و بین المللی داشته باشند..

2-      قهرمانان ورزشی: به افرادی اطلاق می شود که در مسابقات رسمی و تحت پوشش هیات ها و فدراسیون های ورزشی شرکت نموده اند و در سطح استانی، ملی یا بین الملل موفق به کسب مقام شده اند.

5-1-2- اشخاص حقوقی : مؤسسات و مراکز عامه‌المنفعه موضوع ‌بند 6 ماده 55 قانون شهرداری‌ها و سایر اشخاص حقوقی بنا به تشخیص شهردار.

5-2-       انواع حمایت و کمک

تبصره: در حمایت ها و کمک های غیرنقدی، می بایست معادل ریالی آن حمایت و کمک، بر اساس ضوابط حمایت های نقدی مربوط باشد.

5-2-1- حمایت از اقشار آسیب‌پذیر : شامل پرداخت نقدی، بخشودگی بخشی از مطالبات شهرداری، تعلیق یا استمهال پرداخت مطالبات شهرداری، پرداخت مطالبات بیمارستانی و درمانی و دارویی (به مراکز مربوطه)، پرداخت قبوض اشتراک (به نهاد مربوطه)، تهیه بلیت برگشت درراه ماندگان، توزیع سبد مواد غذایی، اهدای لوازم‌التحریر، کمک‌هزینه جهیزیه، اقلام کارآفرینی و ایجاد زمینه بهره‌مندی از ظرفیت‌های خدماتی و اقتصادی در اختیار شهرداری می‌باشد. اعطای سایر موارد حمایتی در صورت تصویب کمیته اقشار آسیب‌پذیر امکان‌پذیر است.

5-2-2- حمایت از مفاخر، نخبگان و افتخارآفرینان شهر: شامل پرداخت نقدی، بخشودگی مطالبات شهرداری و اعطای هدایا و جوایز به مشمولین بند (ب) ردیف 5-1-1 می‌باشد.

5-2-3-  حمایت از اشخاص حقوقی: شامل پرداخت نقدی و غیر نقدی می‌باشد.

5-3-       تامین اعتبار

تأمین اعتبار انواع حمایت‌ و کمک‌ (موضوع بند 5-2) از محل موارد زیر است که به‌ صورت سالانه در قالب بودجه سنواتی به تأیید شورای اسلامی شهر مشهد می‌رسد.

5-3-1-      ماده 27 بودجه شهرداری (كمك‌هاي بلاعوض به ساير سطوح غيردولتي)

5-3-2-      ماده 30 بودجه شهرداری (كمك‌هاي رفاهي گروه‌هاي خاص)

تبصره 1– هزینه‌کرد موارد مرتبط با این آیین‌نامه که در راستای بخشودگی مطالبات یا هزینه خدمات شهرداری است در بخش درآمدی مربوطه ثبت می‌گردد.

تبصره 2- کلیه پرداخت ها و بخشودگی ها و ... مشمول این آیین نامه و در چهارچوب سقف تعیین شده بودجه مصوب سالیانه مورد قبول است و خارج از ضوابط بودجه نباید اقدامی صورت پذیرد.

5-4-       تقسیم اعتبار

شهرداری باید بر اساس پیشنهاد ارکان اجرایی ذیل بند 3-2 و با تأیید شهردار، پس از ابلاغ بودجه نسبت به تقسیم اعتبار مصوب (بند 5-3) در سرفصل‌های زیر اقدام نماید.

تبصره- شهردار می تواند در طی سال در سقف مجموع اعتبار مصوب، نسبت به جابجایی اعتبار در میان سرفصل های این ماده حداکثر تا سقف 20 درصد هر سرفصل اقدام نماید.

5-4-1-      15 درصد اعتبار برای اقشار آسیب‌پذیر

5-4-2-      5 درصد اعتبار برای مددکاری منابع انسانی شهرداری

5-4-3-      50 درصد اعتبار برای کمیته‌های نظارتی مناطق، کمیسیون ویژه مناطق پیرامونی و اعضای شورای اسلامی شهر

تبصره- شهرداری مشهد مقدس می بایست حداکثر ظرف مدت یک ماه از ابلاغ این آیین نامه، ساز و کار اجرایی کمیسیون ویژه مناطق پیرامونی و اعضای شورای اسلامی شهر را به تایید کمیسیون مشترک برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی و مناطق پیرامونی و کم برخوردار برساند.

5-4-4-      10 درصد اعتبار برای مفاخر، نخبگان و افتخارآفرینان شهر

5-4-5-      20 درصد اعتبار برای اشخاص حقوقی

5-5-       اختیارات حمایت و کمک:

شرایط و سقف اختیارات ارکان اجرایی در اعطای حمایت و کمک به شرح زیر است:

5-5-1- شهردار مشهد: هدایا، پرداخت نقدی، حمایت و بخشودگی مطالبات شهرداری از مفاخر، نخبگان و افتخارآفرینان شهر و اقشار آسیب‌پذیر و همچنین مددکاری کارکنان، کارگران و بازنشستگان شهرداری تا سقف نصاب معاملات جزء و پرداخت نقدی، حمایت و بخشودگی مطالبات شهرداری از اشخاص حقوقی و نهادهای مندرج در بند 5-1-2 صرفا برای یکبار تا سقف رقم نصاب معاملات متوسط توسط شهردار مشهد انجام می‌شود.

تبصره - شهردار مشهد می‌تواند اختیار خود در پرداخت، حمایت و بخشودگی اشخاص مربوطه را به معاون مالی و پشتیبانی یا مدیرکل حوزه شهردار و امور شورای اسلامی شهر تفویض کند. این موضوع نافی مسئولیت شهردار در این زمینه نمی باشد.

5-5-2- کمیته اقشار آسیب‌پذیر

5-5-2-1- هبه: پرداخت نقدی آنی تا سقف رقم یک درصد نصاب معاملات جزء به ازای هر نفر پس از بررسی اولیه توسط کارشناسان کمیته و بدون نیاز به بازدید میدانی، به افراد درراه مانده، مسافران و زائرانی که دچار حادثه شده‌ و تمکن مالی ندارند و همچنین افراد نیازمند برای هزینه‌کرد در موارد ضروری از قبیل (درمان، تحصیل، قبوض انشعابات و ...) تنها برای یک بار در سال امکان‌پذیر است.

5-5-2-2- مساعدت مالی: پرداخت نقدی و حمایت غیر نقدی تا سقف رقم ده درصد نصاب معاملات جزء به ازای هر خانوار در صورت احراز عدم تمکن مالی افراد مشمول بر اساس بازدید میدانی و تایید کمیته امکان‌پذیر است.

تبصره- شهرداری می تواند علاوه بر موارد مندرج در بند 5-2-1 نسبت به در اختیار قرار دادن امتیاز وام از طریق سپرده در گردش شهرداری نزد بانک های عامل برای کمیته اقشار آسیب پذیر و مددکاری منابع انسانی اقدام نماید. سقف امتیاز وام برای هر نفر تا نصاب معاملات جزء هر سال است و سایر شرایط و ضوابط این تبصره در دستورالعمل اجرایی که به تایید شهردار مشهد خواهد رسید تبیین می گردد.

5-5-3- کمیته منابع انسانی

5-5-3-1- پرداخت، حمایت و مساعدت مالی نقدی و غیر نقدی تا سقف بیست درصد نصاب معاملات جزء به ازای هر خانوار به‌منظور مددکاری کارکنان، کارگران و بازنشستگان شهرداری مشهد با رابطه قراردادی رسمی، پیمانی، مستخدم موقت، کار معین و شرکتی تامین نیرو که دچار مشکلات حاد و مسائل غیرمترقبه شده‌اند، پس از بازدید میدانی و تائید کمیته امکان‌پذیر است.

5-5-3-2- بخشودگی بخشی از مطالبات شهرداری (صرفا موارد خارج از مجوزهای ساختمانی) تا سقف رقم یک‌سوم نصاب معاملات جزء به ازای هر خانوار به‌منظور مددکاری کارکنان، کارگران و بازنشستگان شهرداری مشهد با رابطه قراردادی رسمی، پیمانی، مستخدم موقت، کار معین و شرکتی تامین نیرو ، پس از بازدید میدانی و تائید کمیته، صرفاً یک‌مرتبه در سال برای هر خانوار امکان‌پذیر است.

تبصره- اولویت کمیته اقشار آسیب پذیر و کمیته منابع انسانی حمایت غیر نقدی توانمندسازی مشمولین است.

5-5-4- کمیته‌های نظارتی مناطق:  بخشودگی بخشی از مطالبات شهرداری تا سقف یک‌سوم رقم نصاب معاملات جزء هرسال برای مؤدیانی که سقف بدهی آن‌ها کمتر از رقم یک سوم نصاب معاملات متوسط هرسال باشد، در صورت تائید اکثریت اعضای کمیته، برای هر کد نوسازی صرفا فقط یک مرتبه، امکان‌پذیر است.

تبصره 1- بخشودگی بخشی از مطالبات شهرداری مازاد بر یک سوم رقم نصاب معاملات جز، تا سقف یک دوم نصاب معاملات جزء هر سال، با تایید اکثریت روسای کمیته های نظارتی برای هر کد نوسازی صرفا برای یک مرتبه امکان پذیر می باشد.

تبصره 2- کمیته های نظارتی می توانند علاوه بر بخشودگی بخشی از مطالبات شهرداری، نسبت به تعلیق و استمهال پرداخت به مودیان تا سقف دو برابر معاملات جزء، تا سقف یکسال و بدون لحاظ سود اقدام نمایند.

5-6-       شرایط اجرا و پیاده‌سازی

5-6-1- این آیین نامه صرفا جهت حمایت از اشخاصی است که به شورای اسلامی شهر یا شهرداری مراجعه نموده و درخواست داده اند و شهرداری تکلیفی نسبت به مراجعه، شناسایی و اطلاع رسانی عمومی یا اختصاصی در این ارتباط ندارد.

5-6-2- هیچ یک از ارکان اجرایی، حق ایجاد تعهد بیش از سهم اعتبار اعلام شده در سال (موضوع بند 5-5) را ندارد و باید مدیریت و اولویت یندی تقاضاها را در طول سال رعایت نماید.

5-6-3- شهرداری مشهد مقدس باید در مدت سه ماه از تاریخ ابلاغ قانونی این آیین‌نامه، وفق مفاد این آیین نامه، دستورالعمل‌های اجرا و پیاده‌سازی آیین نامه را، با امضای شهردار ابلاغ نماید.

5-6-4- شهرداری مشهد مقدس باید به منظور مستندسازی و ره‌گیری سابقه حمایت‌ها و کمک‌های اعطایی، نسبت به طراحی و پیاده‌سازی سامانه مربوطه اقدام نماید.

5-6-5- شهرداری مشهد مقدس مکلف است گزارش اقدامات این آیین نامه را در فواصل زمانی سه ماهه به شورای اسلامی شهر ارایه نماید.

ماده 6- تغییرات

هرگونه بازنگری، ویرایش یا تغییر در محتوا، قالب و شکل این آیین‌نامه با درخواست واحدهای مسئول در این آیین‌نامه و تایید شهردار، منوط به بررسی و تایید کمیسیون مشترک برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی، حقوقی و مناطق پیرامونی و کم برخوردار شورای اسلامی شهر مشهد خواهد بود. ثبت شماره، تاریخ و صفحات و اهم تغییرات صورت گرفته در نمایه فهرست تغییرات لازم است.

ماده 7- تعداد مواد و مرجع تصویب:

این آیین‌نامه در 7 ماده و 15 تبصره در تاریخ 10/09/1397 به تایید کمیسیون مشترک برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی و مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار شورای اسلامی شهر مشهد مقدس رسید و جایگزین دستورالعمل پرداخت به اقشار آسیب‌پذیر (موضوع ابلاغیه شماره 4/95/10007/ش مورخ 1395/06/06) شد و از این ‌پس لازم‌الاجرا است.

جزییات قانون

کلمات کلیدی (موضوع عمومی)

کلمات کلیدی : حمایت دستورالعمل کمیسیون

حوزه های مرتبط

حوزه های مرتبط : ادارات امور اجتماعی

چارت قوانین مرتبط

(جهت مشاهده جزئیات هر آیتم بر روی آن دابل کلیک نمائید)


گراف قوانین مرتبط

(جهت مشاهده جزئیات هر آیتم بر روی آن دابل کلیک نمائید)برگشت به لیست قوانین